Kurumsal Koku Tasarımı


Air Duft Kurumsal , markanıza özel kurumsal koku tasarımı İle markanızın akılda kalma süresini arttıran, insanların mağazalarınızda vakit geçirme sürelerini arttıran ve bu hizmeti Türkiye ve dünyadaki bütün mağazalarınıza sağlayabilen hizmet yapısına sahiptir. Örneğin ; Kars’daki mağazanızı gezen ziyaretçileriniz de , Edirne’deki mağazanızı gezen ziyaretçileriniz de aynı kokuyu hissedecektir.

Doğru Ortam Kokulandırma ve Markanıza Etkisi;

Kapalı mekanlarda kokuların mimari yapıyla ve satılan ürünlerle bağlantılı olması gerekiyor. Yapılan araştırmalar belleğe yerleşen koku imajının asla unutulmadığını ve 50 yıl sonra bile hatırlandığını ortaya koymuştur. Ülkemizde de bu işi bilimsel olarak yapan Mineral Kimya, Air Duft markasıyla bu eksikliğin giderilmesi konusunda hizmetlerine başlamıştır. Tüketici, Mineral Kimya sayesinde bir AVM, bir mağaza, bir otel, bir hastane veya bir yakıt istasyonunu firmaya özel kurumsal kokusuyla hemen tanıyacak, Böylece abartıya kaçmadan, mekana özel imza kokuların yaratılmasıyla estetik açıdan markanızı da kokunuzla tescillendirmiş olacaksınız. Müşteriler ile yapılan anketler, temizlik ve mekan kokusunun müşteriler için çok önemli olduğu ve ilk sırada yer aldığını ortaya koymaktadır. Gürültü desibeli, dekorasyon, ışıklandırma ve diğer faktörler sırayla bunları takip etmektedir.

Yapılan bazı araştırmalara göre, insanlar üzerinde anılar ile beraber kokularda hafızada önemli ölçüde yer edinmektedir. Koku hafızasının, görsel hafızadan daha uzun süre kalıcı olduğu bilimsel olarak test edilmiş bir gerçektir. Bu sebeplerden dolayı, ticari kullanımlarda seçilecek kokunun önemi çok büyüktür.

Araştırmaların ortaya koyduğu en çarpıcı olgulardan biri de, özellikle “büyük marka” olarak tanımlanan markaların ürünlerinin, içerdiği gözle görülür fiziki ürün özelliklerinin ötesinde tüketiciler nezdinde daha farklı bir değere sahip olduklarıdır. Algılanan değerinin yüksek olması bir markanın pazar lideri konumuna ulaşmasında en başta gelen etkenlerden biri durumundadır. Kısacası, algılanan değeri yüksek olan bir markanın pazar performansı da buna paralel olarak artmaktadır. Doğru kokulandırma ile algılanan değer yükselir. Örneğin;

Dünya çapında bir spor ayakkabı firması tarafından gerçekleştirilen deney bu konuda yapılmış en ilginç deneylerden biri: İçindeki her şey aynı şekilde dekore edilmiş iki ayrı odaya birer çift x marka koşu ayakkabısı yerleştirilmiştir, ayakkabılar tıpatıp aynı modeldir. Bir odaya karışık çiçek kokusu verilirken, diğer odaya ise koku verilmemiştir. Daha sonra yapılan ankette, denekler %84 oranında kokulu odadaki ayakkabıyı tercih ederken, ek olarak daha da ilginç bir sonuç da, kokulu odadaki ayakkabı fiyatlarının daha yüksek olarak tahmin edilmesi olmuştur.